Detailed Technical Specification of Samsung Galaxy Star Advance G350E
| Design and Build | |
|---|---|
| Dimensions | 129.7 x 65.9 x 9.4 mm (5.11 x 2.59 x 0.37 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| Software | |
| Operating System | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Display | |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~217 ppi pixel density) |
| Size | 4.3 inches |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen-to-body ratio | ~61.6% screen-to-body ratio |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels, LED flash |
| Front-facing | No |
| Video | 320p |
| Features | Geo-tagging |
| Storage | |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Expandable | microSD, up to 32 GB |
| Battery | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 1800 mAh battery,Up to 32 h |
| Talk time | Up to 17 h |
| Network and Connectivity | |
| 2G | Yes, (GSM 900MHz and/or GSM 1800MHz) |
| 3G | No |
| 4G | No |
| SIM | Optional Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| GPS | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| Wired | microUSB v2.0 |
| Radio | FM radio |
| Platform | |
| CPU | 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Sensors | Accelerometer |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Headphones | Yes |
Samsung Galaxy Star Advance G350E Price in India is Rs. 3,999 as on 2015 30th October















