Samsung Z3 Specifications
| General Specifications | |
| Brand | Samsung |
| Model | Z3 |
| Color | Silver, Gold, Black |
| Form Factor | Bar |
| Category | Smartphone |
| Dual Sim | |
| Sim Card | Dual Micro Sim |
| Network | GSM + GSM |
| Operating System | Any Other Tizen OS V2.3 |
| Storage | |
| Internal Storage | 8 GB |
| Expandable Storage | Upto 128 GB |
| Card Slot | Micro Sd Card |
| Display | |
| Size | 5 Inches |
| Screen | HD Super AMOLED Display |
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor, Compass, Gyro Sensor |
| Resolution | 1280 x 720 Pixel |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Colours | 16M |
| Keyboard | Touch |
| Stylus | |
| Other Input Features | Multi-Touch |
| Battery | |
| Battery Capacity | 2600 mAh |
| Battery Type | Li-Ion, Removable |
| Entertainment/Multimedia | |
| Radio | |
| Headset | |
| Audio Format | MP3, WAV |
| Video Format | MP4, DivX, 3GP |
| Speaker | |
| Technical Specifications | |||
| Processor | 1.3 GHz Quad Core | ||
| Chipset | Spreadtrum SC7730S | ||
| RAM | 1 GB | ||
| Browser | HTML | ||
| Data & Connectivity | |||
| GPRS | | ||
| 2G | GSM 900/1800 MHz | ||
| 3G | HSDPA 2100 MHz / HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps | ||
| 4G | | ||
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot | ||
| Bluetooth | V4.1 | ||
| GPS | GPS/ A-GPS | ||
| NFC Support | | ||
| USB Port | Micro USB V2.0 | ||
| Edge | | ||
| Camera | |||
| Rear Camera | 8 Mp | ||
| Front Camera | 5 Mp | ||
| Flash | LED Flash | ||
| Video Recording | Full HD Recording | ||
| Zoom | Digital Zoom | ||
| GEO Tagging | | ||
| Calling & Messaging | |||
| Phone Book | Unlimited | ||
| SMS | | ||
| MMS | | ||
| Instant Messaging | | ||
| |||
| Physical Specifications | |||
| Dimensions | 141.6 x 70 x 7.9 mm | ||
| Weight | 137 Grams | ||

0 Response to " Samsung Z3 "
Post a Comment