Detailed Technical Specification of Samsung Galaxy Core 2
| Design and Build | |
|---|---|
| Dimensions | 130.3 x 68 x 9.8 mm (5.13 x 2.68 x 0.39 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| Software | |
| Operating System | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Display | |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~207 ppi pixel density) |
| Size | 4.5 inches |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Screen-to-body ratio | ~65.1% screen-to-body ratio |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, 2592 х 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Front-facing | VGA |
| Video | 480p@30fps |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection |
| Storage | |
| Internal | 4 GB, 768 MB RAM |
| Expandable | microSD, up to 64 GB |
| Battery | |
| Capacity | 2000 mAh battery,Up to 30 h |
| Type | Li-Ion |
| Talk time | Up to 7 h (3G) |
| Network and Connectivity | |
| 2G | Yes, (GSM 900MHz and/or GSM 1800MHz) |
| 3G | Yes, HSPA/HSDPA 2100MHz |
| 4G | No |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| Wired | microUSB v2.0 |
| Radio | FM radio |
| Platform | |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| Sensors | Accelerometer |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Headphones | Yes |
Samsung Galaxy Core 2 Price in India is Rs. 5,832 as on 2015 30th October

0 Response to "Samsung Galaxy Core 2"
Post a Comment