Detailed Technical Specification of Samsung Galaxy A8
| Design and Build | |
|---|---|
| Dimensions | 158 x 76.8 x 5.9 mm (6.22 x 3.02 x 0.23 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| Software | |
| Operating System | Android OS, v5.1 (Lollipop) |
| Display | |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (~386 ppi pixel density) |
| Size | 5.7 inches |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 (To be confirmed) |
| Screen-to-body ratio | ~73.8% screen-to-body ratio |
| Camera | |
| Primary | 16 MP, 5312 x 2988 pixels, autofocus, LED flash |
| Front-facing | 5 MP, 1080p |
| Video | 1080p@30fps |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Storage | |
| Internal | 32 GB, 2 GB RAM |
| Expandable | microSD, up to 128 GB |
| Battery | |
| Capacity | 3050 mAh battery,Up to 51 h |
| Type | Non-removable Li-Ion |
| Talk time | Up to 17 h (3G) |
| Network and Connectivity | |
| 2G | Yes, (GSM 900MHz and/or GSM 1800MHz) |
| 3G | Yes, HSPA/HSDPA 2100MHz |
| 4G | Yes,FDD-LTE Band 3 (1800 MHz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ Beidou (market dependant) |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| Wired | microUSB v2.0 |
| Radio | FM radio with RDS; recording |
| Platform | |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Processor | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| GPU | Adreno 405 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Headphones | Yes |
Samsung Galaxy A8 Price in India is Rs. 28,108 as on 2015 30th October

0 Response to "Samsung Galaxy A8"
Post a Comment