Detailed Technical Specification of Samsung Galaxy S Duos 3
| Design and Build | |
|---|---|
| Dimensions | 121.4 x 62.9 x 10.8 mm (4.78 x 2.48 x 0.43 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| Software | |
| Operating System | Android OS, v4.4.2 (KitKat) |
| Display | |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~233 ppi pixel density) |
| Size | 4.0 inches |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Screen-to-body ratio | ~59.6% screen-to-body ratio |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, 2592 х 1944 pixels, autofocus, LED flash |
| Front-facing | VGA |
| Video | 720p@30fps |
| Features | Geo-tagging |
| Storage | |
| Internal | 4 GB, 512 MB RAM |
| Expandable | microSD, up to 32 GB |
| Battery | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 1500 mAh battery |
| Network and Connectivity | |
| 2G | Yes, (GSM 900MHz and/or GSM 1800MHz) |
| 3G | Yes, HSPA/HSDPA 2100MHz |
| 4G | No |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| Wired | microUSB v2.0 |
| Radio | FM radio |
| Platform | |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Sensors | Accelerometer |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Headphones | Yes |
Samsung Galaxy S Duos 3 Price in India is Rs. 4,990 as on 2015 30th October

0 Response to "Samsung Galaxy S Duos 3"
Post a Comment