| Network | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - G928T, G928A |
| HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - G928I | |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 20(800) - G928T |
| LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 20(800) - G928A | |
| LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 26(850), 28(700), 40(2300) - G928I | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat6 300/50 Mbps/ LTE Cat9 450/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
|---|---|
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
| Body | |
|---|---|
| Dimensions | 154.4 x 75.8 x 6.9 mm (6.08 x 2.98 x 0.27 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| Build | Corning Gorilla Glass 4 back panel |
| SIM | Nano-SIM |
| - Fingerprint sensor (PayPal certified) - Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
|
| Display | |
|---|---|
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches (~75.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels (~518 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| - TouchWiz UI - Curved edge screen |
|
| Platform | |
|---|---|
| OS | Android OS, v5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Exynos 7420 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2.1 GHz Cortex-A57 |
| GPU | Mali-T760MP8 |
| Memory | |
|---|---|
| Card slot | No |
| Internal | 32/64 GB, 4 GB RAM |
| Camera | |
|---|---|
| Primary | 16 MP, 2988 x 5312 pixels, optical image stabilization, autofocus, LED flash |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, Auto HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, dual-video rec. |
| Secondary | 5 MP, 1440p@30fps, dual video call, Auto HDR |
| Sound | |
|---|---|
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
|---|---|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | v4.2, A2DP, LE, apt-X |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Beidou |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB v2.0, USB Host |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| - Wireless charging (Qi/PMA) - market dependent - ANT+ support - S-Voice natural language commands and dictation - Active noise cancellation with dedicated mic - MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player - MP3/WAV/WMA/eAAC+/FLAC player - Photo/video editor - Document editor |
|
| Battery | |
|---|---|
| Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery | |
| Stand-by | |
| Talk time | |

0 Response to " Samsung Galaxy S6 Edge Plus"
Post a Comment